Ekonomi

New York borsası düşüşle açıldı

Açılışta Dow Jones endeksi 100 puana yakın değer kaybederek yüzde 0,29 düşüşle 33.190,60 puan oldu. S&P 500 endeksi yüzde 0,38 düşüşle 4.176,80 puana, Nasdaq endeksi yüzde 0,53 düşüşle 12.652,88 puana geriledi.

ABD’de devam eden borç limiti tartışmalarında anlaşmaya varılamaması nedeniyle oluşan belirsizlik yatırımcılarda paniğe neden olurken, borsalarda açılışta olumsuz bir seyir izlendi.

Dün piyasaların kapanmasının ardından ABD Lideri Joe Biden ve ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Kevin McCarthy, borç limitini görüşmek üzere bir kez daha geldi.

Biden, görüşmenin ardından yaptığı açıklamada, McCarthy ile “temerrüde düşmekten kaçınma ve ekonomi için bir felaketten kaçınma gereği” konusunda verimli bir görüşme gerçekleştirdiklerini söyledi.

Biden, temerrüdün söz konusu olmadığını ve ilerlemenin tek yolunun her iki tarafa dayalı bir anlaşma olduğunu belirterek, anlaşmazlık alanları olsa bile müzakerelerin devam edeceğini söyledi.

McCarthy ekledi: “Henüz bir anlaşmaya varmadık, ancak anlaşmazlığa düştüğümüz alanlarda tartışmanın verimli olduğunu hissettim.” dedi.

Borç limiti görüşmelerini yürüten Cumhuriyetçi temsilci Garret Graves, dünkü görüşmelerin ardından Beyaz Saray ve Cumhuriyetçilerin borç limiti anlaşmasından hâlâ çok uzakta olduklarını, bugün de görüşmelerin devam edeceğini belirtti.

Cumhuriyetçi Patrick McHenry de borç limiti görüşmelerinde Beyaz Saray’dan herhangi bir aciliyet hissetmediğini savundu.

Öte yandan Washington Post’ta yayınlanan bir haberde, hükümetin ABD’nin temerrüde düşmemesi için yeni yollar ararken, Hazine Bakanlığı’nın federal kurumlara yapılacak ödemeleri daha sonra yapıp yapamayacaklarını sorduğu iddia edildi. tarih.

Minneapolis Fed Başkanı Neel Kashkari, ABD Merkez Bankası (Fed) yetkililerinin açıklamalarını takip ederken, Fed’in ekonomiyi temerrüdün olumsuz etkilerinden korumanın bir yolu olmadığını belirtti.

Enflasyonu düşürmek gibi bir misyonları olduğuna işaret eden Kashkari, faiz artırımlarını bitirdiklerini söylemek istemediğini, oranların bu seviyelerden yukarılara çıkması gerekebileceğini söyledi.

haber-dodurga.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu