Yaşam

İslahiye’de meydana gelen depremin etkisiyle dağlar bir araya geldi ve göl ortaya çıktı

Türkiye’yi sarsan iki büyük depremin ardından yer kabuğu 7,3 metre kaydı.

Yaklaşık 2 dakika süren depremlerin yol açtığı değişimler, benzeri görülmemiş olaylara neden oldu.

Gaziantep’in İslahiye ilçesinde, depremden etkilenen Değirmencik ve İdilli mahallelerinin ortasında yolun bulunduğu bölgede, jeolojik aktivite nedeniyle yolun iki yanındaki dağlardan biri çöktü.

Yolun karşısındaki dağla birleşti

Yıkılan dağdan kopan kaya parçaları, ulaşıma kapatılan yolun diğer tarafında dağla birleşti. Dağdan çıkan kaya oymaları yoldan 50 metre yüksekliğe ulaşınca kırsal mahallelere ulaşım durdu.

Kar suları göl oluşturdu

İdilli Çayı’nın yatağı da çöken dağdan gelen kaya yarıkları ve toprak yığınlarıyla doldu. Bölgede karların erimesi nedeniyle dere yatağı faaliyete geçemeyince bir hafta içinde doğal göl oluştu.

Gelişmenin ardından Devlet Su İşleri ekipleri, yıkılan dağdaki kaya modüllerinin tehlike oluşturmaması ve ortaya çıkan doğal gölün kırsal kesimde tehlike oluşturmaması için bölgede çalışma başlattı.

“Bunu da gördük”

İslahiye Belediye Başkanı Kemal Vural, deprem felaketini ‘küçük bir kıyamet’ olarak nitelendirdi. Vural şu ​​ifadeleri kullandı:

Ben buna beyin sarsıntısı diyemem, küçük bir kıyamet diyebiliriz. Dünya tarihinde nadiren görülen büyüklükte bir sarsıntıydı. Pazarcık’tan Hatay’a kadar 200 kilometreden fazla fay kırıldı. İlçemizde 199 bina tamamen yıkıldı. 11 bin bağımsız bölüm kullanılamaz durumda. Fay sınırının geçtiği kısımda 2.5 milyon metreküp dağ aktı. Bakılacak bir şey değil. Dağ dağla buluşmaz denir ama biz burada gördük. Depremde 100’den fazla insan kaybettim. Dağ dağa çıkıyorsa insanoğlu el ele verip bu enkazdan el ele çıkmalıyız.

kiziltepeajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu