Haber

Fransa’dan Erdoğan’a “Rusya yaptırımları” uyarısı

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı Rusya’ya yönelik yaptırımlar konusunda uyardığı bildirildi.

Elysee Sarayı’ndan yapılan açıklamada, Macron’un Ukrayna savaşının birinci yıl dönümü nedeniyle bugün gerçekleştirilen video konferans görüşmesinde Erdoğan’a yaptırımların ihlaline karşı mücadele edilmesi gerektiğini vurguladığı belirtildi.

Macron’un “Rusya’yı Ukrayna’ya yönelik saldırılarına son vermeye zorlamak için üzerindeki baskı ve tecridi artırmak gerekiyor” mesajı verdiği kaydedildi.

Açıklamada, Macron’un Erdoğan’dan “Ukrayna savaşı nedeniyle Rusya’ya uygulanan Batı yaptırımlarının Türkiye üzerinden delinmesine karşı mücadele edilmesini” talep ettiği de belirtildi.

Türkiye’nin açıklaması yer almadı

Cumhurbaşkanlığı’ndan yapılan açıklamada, Erdoğan’ın Macron ile video konferans görüşmesi yaptığı ve Macron’un Türkiye’de yaşanan olaylar nedeniyle geçmiş olsun dileklerini ilettiği belirtildi.

Açıklamada, Erdoğan’ın Fransa’nın gösterdiği destek ve dayanışma için Macron’a da teşekkür ettiği kaydedildi ve “Görüşmede Türkiye-Fransa ilişkilerine ilişkin konular da ele alındı” ifadesinden memnun kaldı.

Erdoğan-Putin görüşmesi

Erdoğan’ın Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile de yaptığı telefon görüşmesinde Erdoğan’ın “Rusya-Ukrayna savaşında daha fazla can kaybı ve yıkım olmadan adil bir barışın sağlanması gerektiğini” belirttiği kaydedildi.

Açıklamada, “Cumhurbaşkanı Erdoğan, İstanbul’da varılan mutabakatı yeniden canlandırmak konusundaki samimi arzularını ve bu konuda her türlü katkıya hazır olduklarını ifade etti.” denildi.

DW,AFP/BK,BO

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu