Haber

ABD ve Güney Kore iş birliğini geliştirmeyi hedefliyor

YENİ ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan, Güney Kore Ulusal Güvenlik Danışmanı Kim Sung-han ile Hint-Pasifik güvenliğinin yanı sıra teknoloji güvenliği alanındaki ikili ilişkileri ve işbirliğini görüştü.

Beyaz Saray’dan yapılan yazılı açıklamada, Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan’ın Güney Koreli mevkidaşı Kim ile görüştüğü bildirildi.

Açıklamada, yetkililerin Güney Kore Devlet Lideri Yoon Suk Yeol’un 26 Nisan’da ABD’ye yapacağı ziyaretin hazırlıklarının ele alındığı belirtilirken, iki ülke arasındaki siyasi, ekonomik ve güvenlik iş birliğinin derinleştirilmesinin ele alındığı kaydedildi.

Sullivan’ın yaptığı açıklamada, Güney Kore ile Japonya arasında tarihi sorunları çözmek için atılan “tarihi” adımları memnuniyetle karşıladığı bildirildi.

Görüşmede, Hint-Pasifik’teki tehdit ortamına rağmen ikili güvenlik bağlarını geliştirmek için atılabilecek adımların ele alındığı belirtilirken, Sullivan’ın ABD’nin Güney’in güvenliğine katkı sağlama taahhüdünü yinelediği ifade edildi. Kore ve bölge.

Açıklamada, tarafların Kuzey Kore’nin bölgeyi istikrarsızlaştıran faaliyetlerini kınadıkları ve bu ülkenin bölgesel istikrarı tehdit eden yasa dışı kitle imha silahları programını ilerletme kabiliyetinin sınırlandırılması gerektiği belirtildi.

Tarafların Rusya-Ukrayna savaşından dolayı Rusya’yı da kınadıkları belirtilen açıklamada, teknoloji, telekomünikasyon ve siber ağlardaki güvenlik açıklarının giderilmesinde iş birliğinin değerine vurgu yaptıkları ifade edildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu